Otázky a odpovědi

Odkud k nám morčátka vlastně přišli??

Morčata pocházejí původně z Jižní Ameriky, z lučin Peru a Kolumbie, kde dodnes divoce žijí. Patří k rodu hlodavců. Anglicky se jim říká guinejská prasátka a také v češtině existuje podobný starší název pro morče - pro změnu zase indické prasátko.Ve většině jazyků se ale morče překládá jako mořská sviňka. Možná proto, že způsob, jakým se batolí, jak se jejich baculaté tělíčko kolébá na krátkých nožkách, připomněl prvním objevitelům prasátka, nebo lachtany?? :o) Přívlastek guinejská nebo indická pak dostala podle toho, kam byl mylně kladen jejich původ. 

—————

Chov morčátka: klec nebo akvárko?

     Klec: + rychle vyčistitelná, nehrozí rozbití na malé ostré části, snadno přenesitelná (váha)

            - podestýlka neustále vypadává po stranách, morče nemá výhled do místnosti

Akvárko: + rychle vyčistitelné, morče má průhled do místnosti, podestýlka nevylítá ven

               - horší manipulace (váha),  hrozí rozbití na malé části    

 

 Morčátko lze samozřejmně chovat i v králíkárně, třeba i spolu s králíkem :o) Přez léto můžete morčátko dávat na balkón popřípadě mu na zahradě udělat ohrádku a nechat ho tam. Samozřejmně dbáme aby mělo místo se stínem a bylo zvyklé na zelenou stravu.

—————

Jaký druh zvolit??

Máme spusty druhů morčátek podle srsti např. krátkosrsté, dlouhosrsté, kudrnaté, štětinkové, nahaté....

Ze svých zkušeností vím že dlouhosrstí peruánci chtějí být často vyčesáváni a zastříháváni, jinak mají zacuchané chlupy na zadečku a to jim znepříjemňuje pohyb. Také koupel v šamponu pro hlodavce by jste jim měli dopřávat jednou za dva měsíce. I přez jejich trošičku náročnější péči jsou  nádherní a velice příjemní na mazlení. To samé platí u Alpak ( pekně kudrnaťoučká morčátka).

Za to třeba Americký teddy a hladkosrstá morčátka jsou nenáročná na údržbu srsti, ale jednou za půl roku jim koupel v šampónu pro hlodavce neuškodí.

Na drápky a zoubky musíme dávat pozor u všech druhů. Drápky nesmí být moc dlouhé aby si morčátka neublížila a mohla se správně pohybovat. Zoubky musíme nechávat obrušovat morčátka o suché pečivo (přední zuby), přežvykováním sena (zadní zuby, stoličky).

—————

Kolika let se dožívají morčátka???

Morčátka se dožívají 6-8 let. Ale jsou známi i případy až 11 letých veteránů....                                                                                  

Hodně žáleží na životosprávě a podmínkách bydlení. Velikosti výběhu a sociálním žití s člověkem. 

—————

Musí se morčata očkovat???

 

Morčátka se obvykle proti chorobám neočkují. 

—————

Něco málo o stavbě těla... a trocha biologie..

Stavba těla je společná pro všechna plemena:
Morčata mají mít tělo silné, dobře osvalené, kompaktního tvaru, mírně podsadité a zakulacené. Dobře vyvinuté dospělé morče váží 900 až 1200 gramů, přednost se dává větším jedincům. Kvalitní a dobře živená morčata váží 500g již ve věku 3 měsíců.
Hlava široká a tupá, při pohledu ze strany je nos zahnutý ("římský profil"), oči a uši daleko od sebe. Oči jsou velké, kulaté a vypouklé, s mírným výrazem. Neosrstěná ouška jsou šikmo nasazená, ohnutá dolů, uprostřed mají vlnku.
Krk silný a krátký, plece vysoké, široké a dobře vyvinuté. Hruď hluboká, široká a plná, hřbet krátký, široký, rovný.
  Končetiny krátké, rovné a silné. Přední končetiny mají čtyři, zadní tři prsty, délka drápků má být upravena tak, aby morče mohlo držet tlapky rovnoběžně na zemi. Zadní končetiny mají být zakulacené a masité, nesmí být vidět kosti.

Biologické údaje
Tělesná teplota morčete 37,5 - 39°C
Dechů za minutu 70 - 110 dechů
Tepů za minutu 240 - 310 tepů
Krevní tlak 77 / 47 (systolický /diastolický)
Objem krve 5 - 7 ml/100g hmotnosti
Červené krvinky 4,5 - 7,106/mm3
Bílé krvinky 5 - 12,103/mm3

 

—————

Čím se morčátka živí??

Věděli jste že organismus morčete si neumí sám vytvářet vitamin C? Tuto vlastnost, kterou mají opice a lidé, nemá ani žádný jiný živočich z řádu hlodavců. Kromě běžného krmiva pro morčata je tedy nutnost podávat též vitamin C který je v ovoci a zelenině. Dospělé morče potřebuje každý den 20 mg vitaminu C, což zpravidla bohatě pokryjí zbytky, které vznikají při vaření v domácnosti při zpracování ovoce a zeleniny.

Morčata navíc nejsou vybíravá, takže možnosti jsou rozmanité:
čekanka,
brokolice,
pomeranč,
hroznové víno,
okurky,
rajčata,
šípky,
celer,
paprika.

Morčata zkrátka ocení všechno a vy sami brzy přijdete na to, co má právě vaše morče nejraději. Obecně se doporučuje dávat morčatům hlavně zeleninu, jen občas ovoce, protože jeho příliš velké množství by mohlo přivodit průjem. Morčeti, které jste si právě přinesli domů, však nedávejte ihned velké množství zeleniny; její přísun zvyšujte postupně, aby si trávicí systém morčátka mohl na novou stravu pozvolna přivyknout.

Kdy má morče zvýšenou potřebu vitaminu C?
Morčata v růstu, stejně jako březí nebo kojící samice, mají zvýšenou potřebu vitaminu C, a to až mg za den. Těmto jedincům můžete podávat vitaminové tablety bez cukru. Nikdy jim však nedávejte multivitaminové preparáty, protože by pak měli ostatních vitaminů přebytek. Vitamínové kapky do vody také nejsou moc vhodné jelikož vitamín C z vody do několika hodin  vyprchá.

Zelené krmení z přírody
Milovníci morčat dříve s oblibou získávali zelené krmení pro morčata v přírodě. Chcete-li to také zkusit, mějte na paměti, že životní prostředí dnes není tak čisté jako třeba před půl stoletím. Nikdy proto netrhejte zelené krmení při okrajích silnic (kvůli zplodinám z výfukových plynů), ani v blízkosti hnojených zemědělských ploch. Vhodným zeleným krmením z přírody je například jetel, listy pampelišky, rdesno ptačí a kokoška pastuší tobolka. Naopak pryskyřičník , všechny druhy rulíku a cibulnaté rostliny jsou jedovaté. Já třeba u nás na chatě pěstuji meduňku a mátu to moji morčíci přímo milujou :o)

Seno
Je pro zažívání morčat velmi důležité, protože obsahuje vysoké procento vlákniny. Bez dostatečného množství vlákniny nemohou být některé látky dobře stráveny a tělo je nemůže využít. Seno můžete zakoupit ve slisované formě ve speciálních obchodech. Neskladujte však seno příliš dlouho a na nevhodném místě, kde by mohlo zvlhnout a zatuchnout, nebo dokonce zplesnivět. Dobré seno má mít příjemnou kořennou vůni a šustí. Aby bylo vaše morče zdravé, musí mít seno neustále k dispozici. Já si třeba nechávám sekat seno u své kamarádky na statečku, je nádherně voňavoučké a zeleňoučké :o) Romčo děkuji :o)

Krmné směsi
Základ pro krmení morčete pokrývají speciální hotové krmné směsi. Pokud nemáte možnost dávat svému morčeti každý den vedle běžného krmiva ještě zeleninu a ovoce, zvolte toto krmivo se zvýšeným obsahem vitaminu C. Dobře si prohlédněte obal a ujistěte se, že krmivo opravdu obsahuje vitamin C, protože tak tomu nemusí být vždy. Existují v zásadě dva typy hotového krmiva pro morčata: krmné směsi a lisované granule. V případě krmných směsí se vitamin C nachází většinou v trávových granulích, které morče zpravidla sežere až jako poslední. Je tedy třeba dávat morčeti čerstvé krmivo teprve tehdy, až sní předchozí porci, jinak nebude jeho strava dostatečně vyvážená. Malý tip: dejte morčeti ráno jen polovinu denní dávky, a když ji sní, dejte mu druhou polovinu. Pokud mu dáte vše najednou, může se stát, že zbylé granule budou večer znečištěné (například trusem) a budete je muset vyhodit.
U lisovaných granulí je v každém zrnku stejný obsah živin; vám to sice usnadní práci, ale morčeti může taková strava připadat poněkud nudná, neboť stále dostává totéž. Důležité je, aby morče mělo v kleci stále trochu jídla, neboť žere v malých dávkách celý den. Morčata přestanou jist, jakmile nemají hlad, nemusíte se proto bát, že by se vaše morče přejídalo. Kdyby snad přesto bylo příliš tlusté, postarejte se mu o více pohybu. Moje morčátka běhají denně několi hodin po bytě a je to děsná psina :o) Pokaždě jim ohraničím prostor a rozestavím různé překážky. Je sranda je pozorovat ja si dokážou hrát :o)

Pro Vaši informaci mají morčata spotřebu v průměru 30 - 35 g suchého krmiva denně.

—————

Jak to vlastně fungu je u rozmnožování??A kolik by měla asi morčátka vážit??


!Samice jsou schopny zabřeznout 8. týden! 
Nejlepší věk samičky pro první zabřeznutí................................5 - 6 měsíců 
První zabřeznutí NESMÍ být později než 10 měsíců
Samci se mohou pářit...............................................................10. týden 
Délka pohlavního cyklu.............................................................15 - 17 dní 
Délka říje...................................................................................6 - 11 hodin 
Interval mezi ovulacemi............................................................14 - 16 dní 
Spermie samečka jsou schopny oplodnit vajíčko samičky do....15 hodin 
Samička je březí....................................................................... 59 - 72 dní (často však 68 dní) 
Počet mláďat ve vrhu.................................................................1 - 7 (maximálně 8) 
Mláďata mohou opustit matku....................................................3 - 8 týdnů 
Složení mateřského mléka bílkoviny...........................................8 %, tuky: 4 %, laktóza: 3 %
První říje po porodu....................................................................2 - 15 hodin

Váhy..
Tělesná váha samice................................................................700 - 1100 g 
Tělesná váha samce ................................................................900 - 1500 g 
Tělesná váha mláděte..............................................................70 – 100 g

 

—————


Kontakt

Valerie Najmonová

774232423


V čem chováte, nebo se chystáte chovat morčátko??

Datum: 08.12.2020

Vložil: Elliotpruth

Titulek: herbal tea sleep

best hangover remedy [url=https://www.bizcommunity.com/Profile/comprarzolpidemsinrecetaes]https://www.bizcommunity.com/Profile/comprarzolpidemsinrecetaes[/url] original flower remedies

Odpovědět

—————

Datum: 09.05.2015

Vložil: Zed

Titulek: Velká klec

morče si tam dělá co chce :D

Odpovědět

—————

Datum: 10.06.2013

Vložil: Mel

Titulek: klec

Svou dlouhosrstou krásku chovám v kleci, v náručí a často je puštěna po bytě, či na zahrádce na trávě ohraničena pletivem.

Odpovědět

—————

Datum: 26.01.2013

Vložil: verca

Titulek: kralikarna

moje morcatko ja zatim v kralikarne-s kralikem.ale deda mi priveze akvarko.

Odpovědět

—————

Datum: 01.01.2010

Vložil: BOBO

Titulek: V králíkárně.

S králíkem.

Odpovědět

—————

Datum: 31.12.2009

Vložil: Vendy

Titulek: Hups - asi špatná rubrika:-)

Morčátka chovám v náručí ;oD

Odpovědět

—————

Datum: 31.12.2009

Vložil: Vendy

Titulek: PŘÁNÍ

Hezkýho Silvestra a to nejlepší do roku 2010 Tobě i Tvým morčátkům :-) Ahoooj °o)))))

Odpovědět

—————

Datum: 01.01.2010

Vložil: valinecka

Titulek: Re: PŘÁNÍ

:o) i tobe a tvým zvířátkům hezký nový rok :o) rubrika nerubrika :o)))

Odpovědět

—————

Datum: 29.12.2009

Vložil: Kulička

Titulek: terarko

Koupila jsem morčátko i d vybavením u Valinečky a jsem nad míru spokojená..Ještě jednou děkuji.Kulička se má čile k světu.

Odpovědět

—————

Datum: 18.12.2009

Vložil: Domča

Titulek: klec

Dostala jsem morčátko jako dárek i s klecí a tak mám morčátko v kleci.

Odpovědět

—————





Máte Vy nějaké otázky či zajímavosti??

Datum: 26.01.2013

Vložil: verca

Titulek: dotaz

muzu morcatko chovat v akvarku,a muze byt v kralikarne s kralikem,dik

Odpovědět

—————

Datum: 19.02.2010

Vložil: Kamila

Titulek: Dotaz

Dobrý den, měla bych dotaz můžou se poprvé nechat připustit samičky v roce nebo je to obtížnější děkuji

Odpovědět

—————

Datum: 25.02.2010

Vložil: valinecka

Titulek: Re: Dotaz

Na roce je to již trochu rizikovější. Připouštění samicky je nejvhodnější v 5-6 měsíci. po této době se ukončí vývoj a pánev už nemá možnost se rostáhnout (není pružná) na tolik aby ze sebe dostala bez problémů třeba větší mláďata.Ale u každého to může být jinak. Mě se třeba nedopatřením stalo že zabřezla již rok a půl stará samička a bez problémů porodila a odchovala dvě krásná morčátka. Každopádně to neporučuji.

Odpovědět

—————

Datum: 26.01.2013

Vložil: verca

Titulek: Re: Dotaz

ahoj,ja sem mela taky samicku a samecka-tet mam jen samecka.pripustila sem je v roce a pul.

Odpovědět

—————